Pośrednik czy bank?

By | 31 maja 2018

Gdy klient zaczyna myśleć o finansowaniu zakupu nieruchomości z kredytu hipotecznego prędzej czy później stanie wobec dylematu: ubiegać się o kredyt bezpośrednio w banku czy udać się do pośrednika kredytowego?

Poniżej kilka przesłanek, które należy rozważyć podczas dokonywania wyboru między aplikowaniem bezpośrednio w banku a skorzystaniem z pomocy pośrednika.
1. Znajomość procesu kredytowego:
Jeżeli klient nie ma odpowiedniego doświadczenia oraz nie zna dobrze procesu kredytowego lepiej skorzystać z usług pośrednika. Teoretycznie można oczekiwać fachowej pomocy w banku – pamiętajmy jednak, że większość pracowników w placówkach zajmuje się sprzedażą także wielu innych produktów a nie tylko kredytami hipotecznymi – w efekcie nie zawsze są w stanie samodzielnie pomóc w rozwiązaniu kłopotów klienta. Większość pośredników specjalizuje się w kredycie hipotecznym i zajmuje się tylko tym tematem ma zatem odpowiednie kwalifikacje oraz potrafi dzięki doświadczeniu z wieloma wnioskami w przeszłości podpowiedzieć rozwiązanie.

2. Znalezienie najlepszej oferty na rynku
Większość banków oferuje stałym klientom bardziej atrakcyjne warunki kredytowe, zatem zawsze warto o kredyt hipoteczny zapytać w banku, w którym posiada się rachunek. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że lepsza nie oznacza optymalnej dla danego klienta. Banki zazwyczaj bardzo różnicują swoją ofertę kredytu hipotecznego. W każdym banku jest około 20-30 różnych ofert w zależności np. od poziomów LTV, wysokości kwoty, typu rynku. Na to jeszcze nakładają się sezonowe promocje itp. W tych okolicznościach pośrednik kredytowy wydaje się dobrym rozwiązaniem. Pośrednik przeprowadzi analizę tych ofert i postara się znaleźć ofertę najlepszą z uwagi na indywidualne okoliczność dotyczące konkretnego klienta.

3. Czas na uzyskanie decyzji
Jeżeli kluczowy jest dla klienta czas podjęcia decyzji wówczas z zasady najlepiej uderzyć do banku, w którym klient posiada rachunek, bo ten z definicji powinien go dobrze znać i ograniczyć ilość wymaganych danych. Co jednak w sytuacji gdy czas oczekiwania na decyzję w tym banku jest dłuższy niż średnia na rynku a sprzedający mieszkanie nie chce czekać. Wówczas podobnie bezpieczniej zwrócić się do pośrednika, który ma orientację, który z banków ma najszybsze procesy, które zagwarantują klientowi, że zdąży na czas.